Łukasz Szewczyk21.06.2009 (16:25)42 komentarze

Zarejestruj kartę SIM, by nie stracić numeru

Niektórzy użytkownicy telefonów na kartę decydują się na usługi pre-paid, bo operator nie wymaga podawania danych do kogo należy karta. Jednak warto zarejestrować kartę SIM, by później nie spotkała nas przykra niespodzianka.
Obecnie kupując zestawy startowe pre-paid (czyli tzw. oferty "na kartę") klient nie ma obowiązku rejestracji karty przy zakupie. Niektórzy operatorzy w swoich materiałach informacyjnych informują użytkowników o konieczności rejestracji kart SIM pre-paid, pod groźbą zawieszenia świadczenia usług, ale w rzeczywistości tego nie respektują. Takiego problemu nie mają klienci abonamentowi, którzy przy podpisywaniu umowy muszą podać swoje dane.
Jednak decydując się na telefon pre-paid warto zarejestrować kartę SIM. W ostatnich dniach było głośno o kradzieży tzw. złotych numerów w sieci Orange, które następnie oferowane są na sprzedaż po zawyżonych cenach. Jedną z ofiar tego przestępczego procederu okazał się klient, który posiadał kartę pre-paid z atrakcyjnym numerem, ale nie została ona zarejestrowana. Takich przypadków było więcej.

To - jak opisue Gazeta Wyborcza - otworzyło drogę złodziejowi, który dowiedział się, że karta z łatwym do zapamiętania numerem nie została zarejestrowana, więc mógł w Internecie wypełnić formularz na siebie. Równie dobrze u operatora mógł wypełnić na siebie prośbę o wydanie duplikatu karty SIM z określonym numerem, z powodu jej kradzieży lub zagubienia - operator nie mógłby potwierdzić danych włąściciela karty SIM, bo wcześniej nie została ona zarejestrowana.

Dlatego operatorzy apelują do użytkowników usług pre-paid o rejestrację swoich kart SIM, by w przyszłości ustrzec się sytuacji, że ktoś zarejestruje się za nas i odetnie nam dostęp do własnego numeru. Rejestracja i podanie naszych danych pomoże także w kontakcie z operatorem przy załatwianiu różnych spraw (np. zmian na koncie).

Przypomnijmy, że za kradzieżami atrakcyjnych numerów sieci Orange stało dwóch byłych już pracowników operatora, którzy posiadali dostęp do bazy danych klientów Orange. Operator po zebraniu dokumentacji zgłosi sprawę do prokuratury i zapewnia, że przygotuje stosowną rekompensatę dla poszkodowanych klientów.
Gazeta Wyborcza/wł.

Komentarze (1 - 10 z 42)

3 minuty a ma się gwarancję:)
 0  
Kto myśli o rejestracji ? Polacy to bezmyślny naród co najlepiej widać w reklamie Heyah Trought - sru - tak właśnie ludzie w naszym narodzie podchodzą do wszystkiego.
 11  
noo ładnie ciekaw jestem skąd byli pracownicy Orange mieli dostęp do bazy klientów? a jeżeli zrobili to jeszcze pracując to też nieźle. pozazdrościć pracowników, ale w sumie za takie pieniądze jakie im płacą to nic dziwnego że próbują dorobić na własną rękę coś kombinując.
 1  
hehehe dobre,zarejestrujcie karte będziecie pięknie dostępni dla naszej super policji:)
 7  
@raf żeby Cie znaleźć nie musisz rejestrować...to banalnie proste...wystarczy że masz kartę w fonie
 3  
W niemczech przy zakupie karty pre-paid podaje sie swoje dane osobowe. zastanawiam sie czemu u nas tekiego czegos nie zrobia.
 12  
Cóż, czasem jest tak że jeszcze jakiś okres po zakonczeniu pracy w danym miejscu, już "byli" pracownicy mają dostę p do systemu, bazy danych. Może tutaj dosżło do takiej sytuacji - że Ci ludzie nie pracując już dla Orange skopiowlai sobiie część nbazy danych i z niej korzystali. Sprawa moze jeszcze nie jest załatwiona, ale dosyć szybko sie nią zajęli. Ciekawe tylko, czy na tych dwóch cwaniaczków znajdzie się odpowiedni paragraf ;)
 1  
"@raf żeby Cie znaleźć nie musisz rejestrować...to banalnie proste...wystarczy że masz kartę w fonie "

Taaaa.... Na pewno. Kilka miesięcy temu skradziono mi legalny telefon. Podałem IMEI policji i do dziś tego telefonu nie widze...
Możecie kraść śmiało....
NIC WAM NIE GROZI
 1  
@HIT FM - jestem tego samego zdania mimo, że ja i mój tata mieliśmy więcej szczęścia. Chodzi o to, że kilka lat temu zgubiłem telefon - znalazła go miła Pani która mi go zwróciła gdy na ten telefon zadzwoniłem od taty. A kilka miesięcy temu mój tata zgubił - co prawda inna pani go znalazła, ale również była miła. Ja natomiast kiedyś znalazłem telefon, ale to jeździłem rowerem po boisku szkolnym i coś dzwoniło w trawie - odebrałem. Okazało się, że to telefon syna jednej z nauczycielek. Oczywiście zaraz go zdałem w sekretariacie.
 5  
U nas w Norwegii rejestruje sie pre paida wysylajac sms ze swoim numerem personalnym /pesel/ do operatora. Inaczej numerek nie bedzie dzialal. Proste i nieskomplikowane. Ale w Polsce to by byl zamach na prawa czlowieka i demokracje
 5