Łukasz Szewczyk23.01.2010 (16:25)44 komentarze

Kłopotliwe przypadki rozliczania Internetu w Play

Użytkownicy zaawansowanych telefonów komórkowych w sieci Play powinni ostrożnie z nich korzystać. W przeciwnym razie ich rachunki mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych - przekonali się o tym użytkownicy iPhone czy HTC Hero.
Play
Mimo, że komórkowa sieć Play  telefon iPhone 3GS do swojej oferty "na życzenie" wprowadziła raptem kilka dni temu, sporo użytkowników czwartego operatora już wcześniej korzystało z multimedialnego telefonu Apple. Niestety niektórzy z nich skarżą się na przykre niespodzianki, które kosztują nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Technologiczny serwis portalu Gazeta.pl opisał przypadek jednego z czytelników, ale podobne skargi można przeczytać na forach internetowych poświęconych urządzeniom marki Apple w Polsce. Problem polega na tym, że telefon iPhone w sieci Play w regularnych odstępach czasu samoistnie bez wiedzy klienta łączy się z Internetem, a operator pobiera opłaty. Dodatkowo Play nie uznaje reklamacji klientów tłumacząc się, że wysokie rachunki to wina leżąca po stronie telefonu.

Jednak dziennikarskie testy wykazały, że jest to wina raczej operatora. Pikanterii dodaje fakt, że użytkownicy sieci Play domagający się włączenia blokady transferu danych na swoich numerach są informowani przez biuro obsługi abonenta w korespondencji, iż mimo blokady "mogą pojawić się małe koszty połączenia internetowego", bo gdy połączenie internetowe będzie nawiązane, zostanie automatycznie przerwane.

Portal Gazeta.pl zwraca uwagę, że problem z wysokimi rachunkami może być spowodowany specyficznym sposobem rozliczania danych w sieci Play - już podczas podjęcia próby połączenia, a nie tylko podczas faktycznego połączenia. Co ciekawe problem ten nie dotyczy tylko telefonów iPhone, jeden z użytkowników sieci Play na swoim blogu opisał własną przygodę z telefonem HTC Hero, który w ciągu jednej nocy nabił rachunek na prawie 1,3 tys. zł.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że zaawansowane telefony komórkowe są naszpikowane aplikacjami, które do swojego funkcjonowania potrzebują dostęp do Internetu. Dlatego czasami przez przypadek, np. podczas zabawy telefonem, możemy spowodować, że telefon sam połączy się z Internetem. Posiadając "internetowe" telefony warto zaopatrzyć się w internetowy pakiet oferowany przez operatorów, by krótkie połączenia z Internetem nie były zbyt drogie.
Gazeta.pl

Komentarze (1 - 10 z 44)

no własnie:wpisując ussd na blokadę transferu(co prawda mają na to az 24 h)ma sie pewnosc ze nie będzie niespodzianek z wyjsciem z macierzystego zasiegu.dlatego w nowych abo p4 wsadziło paczkę az 2GB aby starczyło.jak widac nikt nie ma sobie nic do zarzucenia i jest ok ;-)
 0  
Ciekawe, jak operator może naliczać kasę za próbę pobrania danych?! Przecież to jawna kradzież! To tak, jakby liczyć za próbę dodzwonienia się gdzieś albo fakt zaczęcia pisania sms'a! Ładnie Play kombinuje, nie ma co... Tu oskubie klientów, tam zgarnie więcej kasy z racji rozliczeń międzyoperatorskich i biznesik się kręci...
 0  
co do sztuczek Play odnośnie internetu ... polecam artykuł w ostatnim numerze miesięcznika CHIP (2/2010)
 0  
usługa działa kilka dnia a ludzi się skarżą że rachunki są wyższe o kilka stów w miesiącu - więc jak oni wiedza skoro działa to kilka dni ?????????????

to jest kłamstow a te 1300 to juz niezły bajer koles wymyślił... hehehe
 0  
Złożyłem reklamację wczoraj. Mają 30 dni na odpowiedź, ale nie zamierzam tyle czekać - nie mogę normalnie korzystać z telefonu, bo każde doładowanie konta może skończyć się jego wyczyszczeniem.

Jeżeli do końca miesiąca sprawa się nie wyjaśni - trudno. mBank mnie powita z otwartymi ramionami.
 0  
@qwert
hmmm ... zrozumiałeś co czytałeś? Na jakiej podstawie twierdzisz , że to kłamstwo?
 0  
czy to sztuczki , czy nie uczciwe zagranie ze strony play ? pf. skądże. Iphone czy telefony z Androidem " żyją " dzięki połączeniu z internetem . Same pobierają sobie informacje nt. aktualizacji softu czu aplikacji wgranych na iphona ( appstore się co parę dni sam aktualizuje jezeli jesteśmy do niego zalogowani ) poza tym widgety typu pogoda , mail , zdjęcia z flickra , twitter , facebook ... telefon sam ciągnie i nic nie poradzicie . Nie chcecie mieć problemu - kupcie telefon z symbianem. nie chcecie płacić - macie 3 pakety do wyboru - jeśli wasz Hero zrzera miesięcznie więcej niż 500mb włączcie sobie 1 bądź 2gb i po problemie albo zmieńcie telefon. W regulaminie pakietu jest jasno napisane że po jego przekroczeniu koszt transmisji danych naliczany jest zgodnie z cennikiem oferty 12gb/100kb . nędzna próba pokazania ze play jest zły. Pozdrawiam. konsultant z play :)
 0  
Ty te konsultant, dobra propaganda. Szkoda, tylko że kłamiesz.
Od ponad roku używałem iPhone'a w Playu i nigdy nie miałem problemów. Dopiero od końca grudnia, jakoś dziwnym trafem wielu użytkownikom policzono kasę za połączenia nie zrealizowane. Dziwne nie? Oczywiście to wina użytkowników, że pojawiło się to w tym samym czasie i na WIELU modelach telefonów, m.in. tych sprzedawanych w Play? Jak nie posprzątacie to negatywny PR popłynie, popatrzcie na fora co się dzieje.

Tu przykładowy screen: i47.tinypic.com/24g4xvd.png

Od prawie samego początku jestem z P4. Ceniłem ich przede wszystkim za przejrzystość i brak nie czystych zagrań (jakich doświadczyłem w Orange). Ale widzę, że wraz ze wzrostem liczby użytkowników zaczyna się to samo, co u Orange.
 0  
W Play maja pakiety internetowe najtanszy 500 MB za 15 zł i po sprawie. Czytalem ten artykul u zrodla w portalu Gazetahttp://technologie.gazeta.pl/technologie/1,82011,7485507,Masz_iPhone_w_Play__Pilnuj_rachunku.html Poza tym iPhone sprzedawany jest w play z "zaszytym" do abo pakietem danych 2GB.
 0  
Uzywanie bez pakietow internetowych iphona jest nie zrozumiale. Jest specjalny watek na ten temat na forum-http://www.myapple.pl/iphone-pomoc/96355-iphone-3g-ogromny-rachunek.html

Drugi watek jeszcze ciekawszy 3000 zl nabite przez iphone w Orange-www.myapple.pl/iphone-pomoc/112230-3000zl-za-pobieranie-danych-przez-3dni-pomocy-1-a.html
 0