Łukasz Szewczyk11.05.2010 (16:30)13 komentarzy

Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Zgodnie z zapowiedziami komórkowa sieć Plus, największy operator mobilny w Polsce, przyspieszy mobilny Internet. Docelowo ma być dostępny w całej Polsce.
W najbliższym czasie uruchomi telefonie komórkową 3G (UMTS) na częstotliwości 900 MHz, która do tej pory była wykorzystywana do świadczenia usług GSM - dowiedział się PlusBlog.pl. Na pasmo 3G ma zostać przeznaczonych ponad połowa kanałów GSM operatora (25 z 45).
Planowane zmiany operatora spowodują, że szybki Internet HSPA (do 7,2 Mb/s) będzie dostępny także na obszarach mniej zurbanizowanych. Plus planuje wybudować nawet do 2 tys. nowych stacji bazowych nodeB i pokryć blisko 100 proc. ludności zasięgiem UMTS.

Kilka tygodni temu Miguel Marin, członek zarządu Polkomtela ds. infrastruktury technicznej, w jednym z wywiadów prasowych zdradził, że w 2010 roku sieć Plus na inwestycje w poprawę jakości sieci przeznaczony około 1,25 mld zł
PlusBlog.pl

Komentarze (1 - 10 z 13)

No wreszcie miałem taką nadzieje że to zrobią!! Mam nadzieje że długo nie będziemy musieli czekać!!
 0  
jest kilka strategicznch obszarow w województwie świetokrzyskim,szczegolnie w powiecie kieleckim gdzie zasieg 3g powinien byc standardem a jeszcze go nie ma..wierzę że w ciagu rokum sie to zmieni,skorko juz tak sie deklarują w polkomtelu ;-)
 0  
szkoda mi tych z plusa co kupili sobie telefony 3g bez pasma 900mhz
 0  
Operatorzy zawsze umieli świetnie manewrować językiem polskim. Określenia "docelowo", "w najbliższym czasie" są tak precyzyjne, że tylko się cieszyć. Ileż lat my to już słyszymy.
Pamiętacie jak jeszcze na jesień Era Gsm miała "w najbliższym czasie" doprowadzić do stanu używalności ceny za transmisję danych w Tak Taku?.. i co?... "docelowo" to może kiedyś zrobi!
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 11 maja 2010 o 17:05:47 przez Dzwiadek).
 0  
taaa oto tekst z GSM.biz.pl "opublikowana dziś przez UKE aktualizacja wydanych pozwoleń radiowych dla operatorów sieci komórkowych jednoznacznie potwierdza to, że inwestycje stanęły. I to wszystkich: z P4 oraz ze spółkami Zygmunta Solorza-Żaka włącznie. Pomimo deklaracji, że zasięgiem sieci pokryty jest niemal cały kraj, w bardzo wielu miejscach rzeczywistość deklaratywna operatorów wygląda jednak, jak utopia. Wielokrotnie przytaczaliśmy tu informacje, dotyczące terenów południowego pasa przygranicznego, ale to nie odosobnione przypadki. Bo czyż zapewnieniem pokrycia można nazwać sygnał sieci na poziomie od minus 95 do minus 102 dBm na zewnątrz budynków bądź brak zapewnienia ciągłości sygnału na wielu kilkunastometrowych odcinkach dróg o numeracji jednocyfrowej ? Deklaracje, dotyczące pokrycia sygnałem, o których mówią operatorzy po niemal 14 latach od uruchomienia telefonii cyfrowej, to procentowa fikcja i warto byłoby się z nią uczciwie zmierzyć. Zmierzyć tym bardziej, że tam, gdzie obecnie sygnału sieci nie ma wcale ( żadnej sieci ) - czekają potencjalni klienci, którzy chętnie skorzystaliby z konwergentnych propozycji, ale nie mają wyjścia ... wciąż muszą czekać
Dzisiejsze wykazy pozwoleń radiowych to także ciekawostka. Ciekawostka w Polkomtelu, który zaczyna pokrywać polskie bazy wojskowe w technologii UMTS, ale w paśmie 900 MHz. W wykazie znajduje się 14 takich stacji. Czy idąc za wymienionymi, pokrycia w UMTS900 doczeka się również baza - poligon wojskowy NATO w Świętoszowie ( byłe jeleniogórskie ) ? Ano zobaczymy, bo póki co, Świętoszów jest pokryty sygnałem sieci - i to niespecjalnie - wyłącznie na zewnątrz budynków. Stacja GSM900 Polkomtela znajduje się za lasem, kilka kilometrów na północ od centrum dowodzenia, więc konsekwencje widać bez specjalnego wnikania w temat. Pokrycie Świętoszowa jest tym bardziej istotne, że przez miasteczko przebiega łącznik pomiędzy województwami lubuskim a dolnośląskim oraz dojazd w kierunku miasta Bolesławiec. Większość drogi od Bolesławca do Świętoszowa, niestety sygnału sieci Plus nie posiada wcale. Nie lepiej zresztą wygląda sygnał sieci pozostałych operatorów na wspomnianej trasie, co ciekawe ... sąsiadującej z autostradą A4"
 0  
A może by tak nowy cennik Ipusa na kartę (simdaty)?
Ja rozumiem, tradycja, 3gr/100kb.
 0  
Bardzo dobra wiadomość, plany Plusa dotyczące mobi internetu być może nie pozostaną bez wpływu na przyśpieszenie neta u pozostałych operatorów.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 11 maja 2010 o 17:35:21 przez zui).
 0  
Juz niech ten Plus mnie nie wnerwia - po co takie newsy ? Do dzis w samej Lodzi Plus ma kilkanascie lokalizacji gdzie od 2-3lat ma zezwolenia na 3G i nic nie robi- takich nodeB Plusa w skali kraju jest ponad tysiac , dodajac te 2tys z tego newsa to te 3tys nodeB "wkrotce" to pewnie bedzie w ciagu 10lat . O hspa+ nie wspomne na poczatku roku w skali kraju 500sztuk upgradowali a do dzis nic zasiegu hspa+ nie powiekszaja .
 0  
Tylko teraz nasuwa się pytanie co z modemami? Bo obecne modemy tej technologi nie obsłużą. Ale założeni jest dobre wielki plus dla plusa
 0  
większość BTS/nodeB to tylko update lub karta więc tylko kwestia formalna i dociągnięcia łącz aby działało.. pozostałe 20kanałów GSM da rade bo mają DCS w zapasie...
 0