Łukasz Szewczyk23.11.2010 (18:00)7 komentarzy

Satelitarny Internet będzie szybszy i tańszy

W grudniu 2010 roku Eutelsat wystrzeli na orbitę nowego satelitę KA-SAT, który pozwoli firmie oferowanie nowych usług. Operator będzie mół zaoferować szybszy Internet satelitarny w przystępnej cenie.
Satelita KA-SAT należący do Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL) został przetransportowany do Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, gdzie przechodzi ostatnie przygotowania przed wyniesieniem na orbitę przez rakietę Proton, planowanym na 20 grudnia.
Nowa jakość w dziedzinie wydajności
Zbudowany dla Eutelsat przez firmę Astrium, ważący 6,1 tony KA-SAT odegra kluczową rolę w nowej infrastrukturze europejskiej, opierającej się na ośmiu stacjach przesyłowych oraz dwóch stacjach wspierających, rozlokowanych na całym kontynencie. Będzie to pierwszy europejski, i jednocześnie pierwszy światowy satelita wysokiej wydajności (High-Throughput), którego pojemność przekroczy 70Gb/s, co wyznaczy nową jakość w sektorze konkurencyjnych cenowo usług bazujących na wykorzystaniu transmisji satelitarnej. Rozwiązanie to stworzy dogodną możliwość korzystania z najszybciej rozwijających się oraz najbardziej obiecujących aplikacji w sektorze transmisji satelitarnej dla celów komercyjnych: bezpośrednim dostępie do Internetu, tworzeniu sieci korporacyjnych i nadawaniu lokalnym.

Nowy satelita – nowe możliwości
Mający pełne pokrycie Europy oraz rejonu Morza Śródziemnego, KA-SAT pełni funkcję wszechstronnej platformy służącej do przesyłania oraz nadawania o charakterze lokalnym i regionalnym, wykorzystywanej przez IPTV, jak również przez aplikacje video o ultra-wysokiej transmisji danych, jak np. kino cyfrowe HD. KA-SAT stworzy również nową, wydajną infrastrukturę zapewniającą wsparcie dla usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu - Tooway oferowanej przez Eutelsat. Szybkość transmisji danych oferowana przez Tooway wzrośnie do 10 Mb/s przy pobieraniu oraz 4 Mbps przy wysyłaniu, spełniając tym samym oczekiwania indywidualnych odbiorców Internetu. To także znaczący postęp w kierunku rozwiązania problemu wykluczenia cyfrowego, dotykającego użytkowników znajdujących się poza zasięgiem szerokopasmowych sieci naziemnych.

- KA-SAT oparty jest na technologii multi-spotbeam, jak również wykorzystuje częstotliwość Ka oraz sprawdzone systemy zastosowane w Ameryce Płn. przez naszego partnera technologicznego ViaSat. Pozwoli to na zmianę zakresu przepustowości dostępnej dzięki pojedynczemu satelicie oraz korzystnie wpłynie na aspekt ekonomiczny nowych usług - mówi Michel de Rosen, Dyrektor Generalny Eutelsat. – Mając do dyspozycji paneuropejską infrastrukturę uzupełniającą nasze zasoby bazujące na częstotliwości Ku, które będą sukcesywnie rozbudowywane oraz modernizowane dzięki wykorzystaniu sześciu nowych satelitów, Eutelsat wyznacza nowe standardy w zakresie usług wykorzystujących transmisję satelitarną na wszystkich rynkach, na których spółka jest obecna – dodaje.
Eutelsat

Komentarze (1 - 7 z 7)

Dobra, dobra zobaczymy ceny, limity i pingi to nam się odechce.
 0  
..w amerykańskiej cenie to niedrogo jak na kieszeń polskiego konsumenta.
musze szybko kupić ten wynalazek niezbędny SAT-int 23.11.2010 (20:27:06)
 0  
Przez satelitę szybciej niż po kablu w tp :)
 0  
mól czy muł to pisze?
 0  
Fakt ciekawe jak ceny i pingi :d
 0  
a czemu liczycie na zmiane pinga? Satelita jest 36tys km od ziemi wiec sygnal chwile potrzebuje na przebycie tej drogi. Tu zadnych zmian nie bedzie.
 0  
Eddy, nie był taki pewny, TP coraz więcej ma światłowodowych łączy i jakość DSL w różnych pakietach biznesowych mogłaby Cie zaskoczyć. Myślę, że satelita to dobre rozwiązanie, ale nie koniecznie na skalę masową.. jeszcze
 0