Łukasz Szewczyk27.01.2011 (10:30)264 komentarze

Play będzie tłumaczył się z 4G?

Od kilku dni w branży telekomunikacyjnej wiele emocji budzi poniedziałkowa konferencja Play, na której czwarty gracz poinformował o uruchomieniu największej w Polsce sieci 4G. Czy konkurenci poskarżą się UOKiK?
W poniedziałek komórkowa sieć Play wywiozła dziennikarzy na Koniec Świata, gdzie odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o uruchomieniu technologii HSPA+ (więcej o tym tutaj). Czwarty gracz komórkowego rynku przy promocji nowej technologii postanowił wykorzystać magiczne 4G, co widać w najnowszej kampanii pod hasłem Świat bez ograniczeń w największej w Polsce nowej sieci 4G.
Konferencja wywołała sporo emocji wśród internautów, którzy w komentarzach zauważają, iż operator uruchamia niby 4G, a przy okazji zapowiada ograniczenie prędkości mobilnego Internetu. Głos w dyskusji zabrał także rzecznik pomarańczowego operatora, który konferencję Play uznał za "ściemę roku".

Konkurenci są zdania, że Play (biorąc pod uwagę jego zasięg oraz ograniczenie prędkości) nie powinien nadużywać znaczenia sieci czwartej generacji. Według Dziennika Gazeta Prawna, na rynku spekuluje się, że konkurenci mogą pójść na wojnę z Play i jego działania zgłosić do UOKiK.

Co na to Play? Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, odpierając zarzuty powołuje się na decyzję Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union – ITU). organizacja ta dała zielone światło do używania określenia 4G dla HSPA+ (Download do 21 Mb/s oraz Upload do 5,76 Mb/s).

- Owszem nasi konkurenci wdrażają szybszą technologię – jak na przykład HSPA+ DC. Dlaczego jej nie nazywają 4G? Tego nie wiem. Widocznie taka decyzja nie zapadła jeszcze w Paryżu. W końcu ITU ogłosiło swój dokument w grudniu a w globalnych korporacja decyzje podejmowane są zdecydowanie dłużej niż w Play - odniósł się rzecznik Play do gorzkiego komentarza rzecznika Orange.

Komentarze (1 - 10 z 264)

No i Gruszka powiedział całą prawdę :) A że prawda dla niektórych jest bolesna, to już nie jest wina Gruszki :)
 0  
jak na razie to mają awarie nie można wykupić żadnego pakietu od wczoraj czekam i nic!!!
 0  
Poważne telekomy nie ogłaszają 4g , bo nie chcą być wyśmiane.
 0  
@RudyLis
Tooo prawda!! Play jest po prostu najlepszy ! ha ha ha
 0  
T-Mobile i AT&T w USA już korzystają z grudniowych decyzji ITU dotyczących nazywania sieci 4G.
 0  
Jestem ciekawy jakie by mieli miny ci z ITU gdyby się dowiedzieli , że jest operator reklamujacy się siecią 4g o prędkości 1Mb . Jeden wielki śmiech.
 0  
Play to po prostu pasożyt, jego działalność póki co opiera się na uprzywilejowanej pozycji, bo jest najmłodszym operatorem, który musi budować sieć od podstaw. Samo ogłoszenie że uruchamia 4G bedzie miała tylko i wyłacznie oddzwiek marketingowy bo skoro teraz ich net działa jak działa to 4 G bedzie tylko nic nie wartym przechwalstwem
 0  
LTE 100mb/s to jest technologia 3.9G,to co w Play będzie szybkość znacznie ponad 100mb/s ?.
 0  
"korporacjach" P.Autorze ;). ściemnia,że nie ściemnia,a jednak wciąż ściemnia... i wyjdzie na to,że małostkowy rzecznik Orange "czepnął się" słówek ;)
 0  
Niech ktoś z obrońców Play wyjaśni jedną rzecz. Mieliście 3g i 1Mb. Teraz wprowadzono wam 4g i dalej macie 1Mb. Gdzie ten skok technologiczny? Tylko nie piszcie proszę bzdur o większym zasięgu , bo ten nie ma nic do nazewnictwa . 4g dotyczy szybkości. Więc z czego wy się cieszycie? Zrobiono was w jajo , a wy jeszcze ich chwalicie? Gratuluję
 0