Łukasz Szewczyk22.06.2011 (12:06)36 komentarzy

Gigantyczna kara dla TP za ograniczanie konkurencji

Komisja Europejska nałożyła na Telekomunikację Polską karę w wysokości ponad 127 mln euro za nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu, co stanowi naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych
Komisja zwraca uwagę, że Telekomunikacja Polska, jako operator posiadający pozycję dominującą, jest zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci (za opłatą), tak aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym. TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci.

- Komisja nie może pozwolić na to, aby praktyki antykonkurencyjne zagrażały rozwojowi Internetu oraz gospodarki cyfrowej. Przypadek ten pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani nie dopuścić do tego, aby dominujący operator telekomunikacyjny systematycznie szkodził konkurentom, którzy w innym wypadku mogliby w znaczny sposób przyczynić się do zmian na rynku na korzyść konsumenta - mówi Joaquín Almunia, Wiceprzewodniczący Komisji.
Aby zapewnić użytkownikom końcowym szerokopasmowy dostęp do Internetu, operatorzy alternatywni mogą albo wybudować alternatywną sieć dostępu, co jest nieopłacalne, albo skorzystać z sieci operatora zasiedziałego, czyli Telekomunikacji Polskiej. Z kolei aby skorzystać z sieci operatora zasiedziałego operatorzy muszą uzyskać hurtowy dostęp szerokopasmowy lub dostęp do lokalnej pętli abonenckiej. W Polsce te produkty i usługi hurtowe są oferowane wyłącznie przez TP, od której operatorzy alternatywni są zależni, jeżeli chcą konkurować na rynku detalicznym.

Komisja zebrała wiele dowodów potwierdzających, że Telekomunikacja Polska celowo próbowała ograniczyć konkurencję stawiając przeszkody operatorom alternatywnym na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Jak podaje Komisja Europejska, okresie od sierpnia 2005 r. do co najmniej października 2009 r. TP stosowała praktyki uniemożliwiające lub opóźniające wejście konkurentów na rynek. Operatorzy alternatywni napotkali wiele przeszkód na każdym etapie uzyskiwania dostępu do produktów hurtowych TP SA. Przykładowo TP SA proponowała niekorzystne warunki dostępu, opóźniała proces negocjacji, odmawiała realizacji zamówień w nieuzasadniony sposób oraz nie dostarczała alternatywnym operatorom wiarygodnych i pełnych informacji o sieci.

Wyżej wymienione praktyki uniemożliwiały operatorom alternatywnym skuteczne konkurowanie na rynku oraz stanowiły nadużycie pozycji dominującej przez TP na polskim rynku szerokopasmowego dostępu.

Zgodnie z dzisiejszą decyzją Komisji TP ma bezzwłocznie zaprzestać naruszenia, o ile jeszcze tego nie uczyniła, oraz powstrzymać się od ponownego podejmowania wszelkich działań lub zachowań mających ten sam lub równoważny cel bądź skutek.

W 2010 r. całkowity obrót uzyskany przez Telekomunikację Polską wyniósł 3,9 mld euro (15,7 mld zł). Przy określaniu wysokości grzywny Komisja wzięła pod uwagę czas trwania i wagę naruszenia oraz średnią wartość sprzedaży TP na rynku związanym z naruszeniem w okresie między 2005 r. a 2009 r.

Komentarze (1 - 10 z 36)

Karę zapłacą Francuzi? Czy może oni sa tylko od zarabiania? ;)
 0  
Brawo dowalić im powinni więcej
 0  
i tak klient to zaplaci
 0  
Nie będom PIERDOLIĆ żę linia niedostosowana !!!! BRAWO!!!
 0  
hehehehehe no w końcu.... wszyscy się peerują tylko nie oni... bo nie ma "biznesowej" podstawy do tego hahahaha i teraz mają biznesową podstawę takiego hajsu nigdy nie odrobią...
 0  
Nie zapłacą.
 0  
Poczekajmy na rozwoj sprawy. To nie jest takie jednoznaczne jak sie wydaje. Wiadomo, ze TP buduje infrastrukture, ktora pozniej musi sie dzielic. Zobaczmy, co z tego wyniknie.
 0  
powiem tak i tak zapłaci to każdy z nas. wiele osób ma tel stacjonarny, neostradę, dsla, czy nawet tel w orange - to ta sama grupa. kasa pójdzie od nas :( zwykłych ludzi
 0  
komu TP miałaby zapłacić te pieniądze? komisji europejskiej czy jakiemuś urzędowi w Polsce?
 0  
mydłem ich, mydłem
 0